Arıların Faydaları

Sadece acı ve baldan daha fazlası …
Bir piknik masasının etrafında vızıldayan tüylü sarı ve siyah bedenlerinin görüntüsü, en sadık adamın bile zıplaması ve koşarak uzaklaşması için yeterlidir. Çoğu insan arılardan hoşnutsuzluğundan ve sokulma ihtimalinden çekinmeden ağlayacaktır, ancak bu küçük, uğultulu yaratıklar dünyanın yükünü sırtlarında taşırlar.

Hepimiz onlara yürekten teşekkür etmeliyiz, çünkü arılar olmasaydı, çoktan varlığımız sona ererdi. İnsanlar ballarını yerler, balmumunu kullanırlar ve yiyeceklerimizin büyümesine yardımcı olmak için arılara güvenerek hepimize fayda sağlar.

Tozlaşma
Küçük yaşlardan itibaren arıların polenleri polenleşme adı verilen bir süreçte bitkiden bitkiye, çiçekten çiçeğe taşıdıkları öğretiliyor. Aslında, arılar, insanlar için tüm gıda mahsullerinin yaklaşık% 85’inin yanı sıra sığırlara beslenen yemi yetiştiren çok sayıda mahsulün tozlaşmasından sorumludur. Bal arısı olmasaydı, beslenme seçeneklerimiz ciddi şekilde eksik olurdu ve bal arısı artık mevcut değilse çevresel çöküşü öngören araştırmalar yürütülmüştür.

Mahsul
Bal arıları, bir bitkiden diğerine çiçekten çiçek yayan polene dönüşür. Polenlerin bir kısmı arının tüylü bacaklarında toplanır ve daha sonra beslenmesi için genç arılara verilir. Arılar, enerjiye dönüştürülen besin için polen kullanır ve polenleri toplamak ve dağıtmak için arının uzun süre uçmasını sağlar. Arının ilgisi nedeniyle, mahsuller gelişir ve meyve, sebze, çiçek, kuruyemiş, tohum, fasulye ve daha fazlasını üretir.

Çevre
Basitçe söylemek gerekirse, arılar olmasaydı, birçok bitkinin üremesinin ve ölmesinin hiçbir yolu yoktur. Arılar, çoğu bitki ve çiçeğin yaşam döngüsünde önemli bir rol oynar. İlginç bir şekilde, tek bir bitki türünü tozlaştırmak için evrimleşen ve bu bitkinin yaşam süresiyle birlikte var olan düzinelerce yalnız arı türü vardır. O belirli türün o bitkiye bağlılığı olmasaydı, bitki üremeyi durdurur ve nesli tükenirdi.

Ne yazık ki, hastalıklar, parazitler, böcek ilaçları ve ana besin kaynaklarının yok edilmesi gibi çeşitli faktörler nedeniyle her yıl arı türlerinin büyük bir yüzdesi ölmüştür. Daha fazla tür öldükçe, mahsulleri kaybedeceğiz ve nihayetinde bazı bitkiler üzerlerine düşeni yapacak arılar olmadan nesli tükenecek. Arıların kaderi, çevresel tehlikelerin ne zaman var olduğunu da gösterebilir. Toplu arı ölümleri, toksik kimyasalların kullanımının veya şiddetli iklim değişikliklerinin geçmiş belirtileridir ve bilim insanlarına çevremizin gerçekte ne kadar kırılgan olduğuna dair daha fazla kanıt sağlar.

Bal

Bal arıları, insanlar tarafından tüketilen yiyecekleri üreten tek böcek olma özelliğine sahiptir. Bal doğaldır ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı uzun bir sağlık yararları listesine sahiptir. Kimyasal maddeler ve insan müdahalesi olmadan üretilen bal, son yıllarda tatlıları ve işlenmiş gıdaları istila eden yüksek fruktozlu mısır şurubuna daha sağlıklı bir alternatiftir.

Gıda
Tamamen bir gıda maddesi olan bal, tatlı üzerine gezdirilebilir, şeker yerine çaya eklenebilir veya bir pişirme tarifinde kullanılabilir. Ancak bal yemek modern bir gelişme değil. Medeniyetler yüzyıllardır bal tüketmekte ve tıbbi amaçla kullanmaktadır. Bir kovandan bal hasadı tasvir eden Mısır hiyeroglifleri ve bal arısına saygı duyan ve onu en üst düzeyde tutan çağlar boyunca resimler var.

Bal Ürünleri
Bal birçok yiyecek ve içecekte bulunabilir, ancak aynı zamanda ana bileşen olarak bal içeren yüzlerce sağlık ve güzellik ürünü de vardır. Yüzyıllar önce, balı beslenmekten daha fazlası için kullanmaya başladık; balın iyileştirici özellikleri olduğunu anlamaya başladık. Bal, yüzlerce yıldır yüz canlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Cildi temizlediğine ve kırışıklıkları yumuşattığına inanılıyor. Bu iddialar her zaman doğru olmamakla birlikte raflarda kullanıcıya faydalı olduğu gösterilen bal bazlı birçok güzellik ürünü bulunmaktadır.

Balmumu
Çoğu insan balmumu mumlarına aşinadır, ancak balmumu başka ilginç amaçlar için de kullanılmıştır. Balmumu, mobilya cilası, güzellik ürünleri, dudak kremi, sakız ve peynir turlarında mumsu kaplamada bir bileşen olarak bulunabilir. İşçi bal arılarının bezlerinin salgısı, balı barındıran petekleri oluşturmak için kullanılır. İnsanlar balmumu için o kadar çok kullanım alanı buldular ki, ticaret ve ticaret dünyasında sıcak bir meta.

Mumlar
Balmumu mumları, mum satan hemen hemen her mağazada bulunabilir, ancak balmumu mumlarının evde hobi olarak yapılması popülerdir. Balmumu ile mum yapımı MS 6. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak atalarımız bizden çok önce ürünün başka kullanımlarını buldular. Mumlardan eritilmiş balmumu genellikle kozmetik ürünlere eklenir, dikiş sırasında ipliği kaplamak için kullanılır, mesajı kapatmak için yazışmalara damlatılır ve hatta ilkel bir diş dolgusu olarak.

Balmumu Ürünleri
Balmumu hala bazı yiyecekler için koruyucu olarak ve çabuk bozulabilen ürünlerde bir tür doğal koruyucu olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman, ürünün kullanımından kaynaklanan parlaklığı artırmak için ürünlere balmumu eklenir. Bu genellikle cilalarda ve saç ürünlerinde görülür.

Anti-Bakteriyel Bileşenler
Balın her şeyi iyileştirmediğini belirtmek önemlidir, ancak bazı hastalıklarla savaşmak veya bazı rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmek için belirli faydaları vardır. Bal ve balmumu, antibakteriyel bir ajan olan propoils adı verilen bir yan ürün içerir. Bu ajan, özellikle yaraların tedavisinde yararlı olan bakteri ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir. Balın ayrıca soğuk algınlığının neden olduğu boğaz ağrılarını yatıştırdığı da bulunmuştur.

Teoride, küçük yaşta bala maruz kalmanın, balda polen bulunması nedeniyle çocukların alerjilerle savaşmasına yardımcı olabileceği yönünde bazı destekler vardır. Doğru ya da değil, bal insanlara yardım etme konusunda bir ün kazandı ve bal arısı ve onun sıkı çalışması olmadan bu faydalardan yararlanamayız.

Yorum bırakın